2 : 3
Barcelona
La Liga   Estadio Mestalla - 16:15 22-10-2016

MESSIASZ!

9. kolejka La Liga. Valencia CF - FC Barcelona. Na papierze widzieliśmy starcie hegemona, który dopiero co boleśnie zlał Manchester City w Lidze Mistrzów, z borykającą się z problemami finansowymi 14. drużyną ligi, która sezon rozpoczęła od czterech porażek z rzędu. Papier jednak przyjmie wszystko, a prawda jest taka, że dla Barcy mecz na Mestalla zawsze jest wymagający. Z ostatnich 10 meczów na tym terenie, Barca wygrała ledwie 3. Nie przegrała co prawda ani razu, ale remis w obecnej sytuacji wcale nie urządzał drużyny Luisa Enrique. Kilku smaczków dostarczyły składy obu zespołów. Martin Montoya i Andre Gomes mierzyli się ze swoimi poprzednimi klubami, na ławce Barcy usiedli będący w podobnej w sytuacji Munir i Paco Alcacer.

Trapiona kontuzjami Barca nie mogła skorzystać z uslug Gerarda Pique, Jordiego Alby, Ardy Turana i Rafinhii. Uraz leczy również Jasper Cillessen, ale miejsce w bramce zarezerwowane jest dla Marca ter Stegena. Z kontuzji kolegów skorzystali min. Aleix Vidal i Carles Alena, którzy zmieścili się w meczowej osiemnastce.

Mecz rozpoczął się od fatalnej wiadomości dla sztabu i kibiców Barcy. W 12. minucie po ostrym wejściu Enzo Pereza ucierpiał Andres Iniesta. Hiszpan na noszach opuścił boisko, w jego miejsce wszedł Ivan Rakitic. Mimo chwilami brutalnej gry, Barcelonie udało się wyjść na prowadzenia. W 22. minucie precyzyjnym strzałem lewą nogą popisał się Leo Messi i na tablicy widniało 1-0. Pierwszoplanową postacią początku meczu był niestety zespół sędziów z głównym arbitrem Alberto Undiano Mallenco na czele. Czerwoną kartkę powinien dostać Mario Suarez, co najmniej żółta za faul na Inieście należała się Enzo Perezowi. Gol dla Barcelony również był kontrowersyjny. Absorbujący uwagę bramkarza Luis Suarez przeskoczył nad piłką uderzoną przez Messiego, ale znajdował się na pozycji spalonej. W 32. minucie Samuel Umititi bezpardonowo potraktował Rodrigo Moreno w polu karnym Barcelony, ale na szczęście dla obrońcy gości, gwizdek arbitra milczał. W 36. minucie okazję do podwyższenia prowadzenia zmarnował Luis Suarez. Strzał Urugwajczyka obronił Diego Alves. Goniący w tej akcji za Suarezem Jose Luis Gaya doznał urazu i chwilę później opuścił boisko. Barcelona przeważała, w 38. minucie Neymar popisał się zagraniem rodem z gier komputerowych zewnętrzną częścią stopy dogrywając do Suareza, ale najlepszy strzelec poprzedniego sezonu nie zdołał pokonać bramkarza gospodarzy. W 44. minucie okazję do wyrównania zmarnował Dani Parejo i Barca schodziła do szatni z jednobramkowym prowadzeniem.

W przerwie wszyscy z drążącym sercem śledziliśmy doniesienia o stanie zdrowia Andresa Iniesty. Niestety, kolejne wiadomości nie napawały optymizmem, Hiszpan może pauzować nawet do końca sezonu.

Na drugą połowę wyszedł Munir, który dość niespodziewanie zastąpił grającego na prawej obronie Martina Montoyę. W 50. minucie piękną akcją popisał się świetnie dysponowany Neymar. Brazylijczyk po zejściu do środka oddał groźny strzał, ale dobitka Rakitica trafiła w słupek. W 52. minucie niewykorzystane sytuacje Barcy zemściły się w postaci bramki wyrównującej. Po dośrodkowaniu Daniego Parejo, strzałem przy słupku popisał się Munir. Wypożyczony z Barcelony napastnik zdobył tym samym pierwszą bramkę dla Valencii i wyprzedził w ligowej klasyfikacji strzelców Paco Alcacera. W 57. minucie Rodrigo Moreno wyprowadził Valencię na prowadzenie. Piękną asystą popisał się Nani. Błąd przy golu popełnił Samuel Umtiti, który niedokładnie krył Rodrigo. Barcelona straciła rezon. Zespół Luisa Enrique wydawał się pozostać w szatni. Valencia skrzętnie to wykorzystała. Sytuacja jednak zmieniała się jak w kalejdoskopie. W 62. minucie strzał głową Ivana Rakitica celnie dobił Luis Suarez i Barca wróciła do gry. W ciągu 10 minut drugiej połowy zobaczyliśmy 3 gole, dla postronnego widza ten mecz to prawdziwa futbolowa uczta. W 71. minucie Andre Gomesa zastąpił Denis Suarez. Portugalczyk zaliczył kiepski występ przeciwko byłemu klubowi, co może być tym bardziej niepokojące w obliczu kontuzji Andresa Iniesty. Gra Barcelony wracała na właściwe tory, ale czas uciekał. Kolejne minuty to bicie głową w mur. Dodatkowo, Valencia co rusz wyprowadzała kontrataki. Kiedy już wydawało się, że mecz zakończy się remisem, faulowany w polu karnym był Luis Suarez. Karny był na tyle ewidentny, że nawet fatalny w tym meczu sędzia Undiano Mallenco nie popełnił błędu. Do piłki podszedł Leo Messi i no cóż... zrobił swoje. Barca wygrywa w dramatycznych okolicznościach. Warto wspomnieć o niesmacznym wręcz zachowaniu kibiców Valencii, którzy rzucali w kierunku piłkarzy Barcy różne przedmioty. W głowę trafiony został Neymar, ale nic poważnego się Brazylijczykowi nie stało.

Ulga, ulga, jeszcze raz ulga... Po kiepskim, pełnym dramatyzmu i emocji meczu Barcelona wygrywa na ciężkim terenie.

BOŻE, DZIĘKI CI ZA MESSIEGO, DZIĘKI CI ZA MSN!

Valencia CF: Diego Alves, Montoya (46' Munir), Garay, Mangala, Gayá (38' Abdennour), Mario Suárez, Enzo Pérez, Parejo, Cancelo, Rodrigo (71' Mina), Nani

FC Barcelona: ter Stegen, Sergi Roberto, Mascherano, Umtiti, Digne, André Gomes (71' D. Suarez), Busquets, Iniesta (14'Rakitic), Messi, Luis Suárez, Neymar

22.10.2016 16:46, autor: sformella, źródło: własne
Głosować mogą tylko użytkownicy z 1 gwiazdką.